Kāpēc ir svarīgi censties rakstīt pareizi?

Mūsdienās, pateicoties tehnoloģijām, rakstība ar roku ir retums. Tomēr rakstīšana, iespējams, ir kļuvusi par vēl neatņemamāku ikdienas sastāvdaļu, kā tas bija pirms tehnoloģiju laikmeta. Mēs diendienā sūtam e-pastus, lietojam sociālos tīklus un komunicējam caur tiem. Bet pateicoties šīm iespējām, mēs mainām arī savu rakstīšanas valodu, sākam lietot visādus LOL’us, smailijus un citus saīsinājumus, lai izteiktu savu domu. Vai nelietojam pieturzīmes, kuru trūkuma gadījumā avr būtiski mainīties galvenā doma, lai tikai iekļautos, piemēram, noteiktajos 140 atļautajos Twitter simbolos.

Tādēļ minēšu dažus iemeslus, kādēļ, pēc manām domām, ir nepieciešams censties rakstīt gramatiski pareizi?

 • Kļūdaini uzrakstītam tekstam zūd ticamība. Lai arī cik ļoti tu steidzies, labāk pārlasi tekstu un izlabo kļūdas, kuras var norādīt uz neuzmanību, vai nezināšanu! Gramatikas un interpunkcijas kļūdas var izraisīt arī pārpratumus un neskaidrības tavā tekstā. Piemēram, visiem jau labi zināmie teikumi, kuri atkarībā no komata atrašanās vietas, maina savu nozīmi: “Smaidīt nedrīkst raudāt”.
 • Kļūdaini vai nepārdomāti uzrakstītu teikumu var nesaprast. Ja lielākā daļa teksta ir uzrakstīta nepārdomāti un neskaidri, lasītājs vairs nespēj to uztvert un nesaklausīs ko vēlējies pateikt. Informācijas vērtība, kas tiek sniegta, būtiski samazinās. Pārliecība par iegūto informāciju un ticamību arī var samazināties.
 • Galu galā, ja tavs teksts, neatkarīgi no tā, vai tas ir tvīts, ieraksts uz Facebook sienas, blogā, vai jebkur citur, to publicējot tālāk ar pirmavotu, klejos internetā bez iespējas to izlabot. Tātad, tas dzīvos mūžīgi ar kļūdām, ko tie satur, un ko tu pats vairs nevarēsi izdzēst.
 • Visbeidzot, rakstot pareizi un saprotami, tu izrādi cieņu pret savu lasītāju.

Rakstīšanu pareizi, interesanti un saprotami varētu pielīdzināt arī jaunas valodas apguvei. Tu nevari pilnvērtīgi izteikt domu tā, lai tā būtu saprotama visiem, jo tev vēl trūkst pienācīgā vārdu krājuma.

P.s. Ar šo nevēlos apgalvot, ka visi mani teksti ir gramatiski pareizi, kā arī neesmu nekāds gramatikas guru, tomēr cenšos ievērot vismaz man zināmos gramatikas likumus. Vēlos tikai pievērst uzmanību pareizākai rakstībai.

Līdzīgi raksti

Viens komentārs

 1. Santa Says:

  Piekrītu domai, bet ar reāliem piemēriem raksts būtu daudz interesantāks 🙂 Es ļoti spligti atceros twitter ierakstu: “Draugi, lietojiet garumzīmes, jo vārds minets, mīnēts un minēts nudien nav viens un tas pats” 🙂
  P.S. neciešu, kad mani sms vai e-pastā uzrunā ar mazo burtu manā vārdā vai arī lietojot vārdu “tu”.
  Esmu par “Tu” nevis “tu”!

Komentāri

Šis raksts tika izveidots 23, 10, 2012 pulkst. 10:18 pm ievietots Pārdomas, Uncategorized, Valoda. You can leave a response, or trackback from your own site.