@ simbols

Ikdienā bieži vien sastopamies ar @ simbolu, tomēr pieļauju, ka ne visi apjaušam šī simbola plašo pielietojumu, vai arī tā izcelsmi.

Īss ieskats @ vēsturē
Pastāv dažādas versija par @ rašanās laiku, kā arī tas, ka @ radies vēl pirms interneta ēras sākuma. Viena no tām apgalvo, ka tas radies jau 6. vai 7. gadsimtā kad mūki, lai ietaupītu laiku, tinti un papīru, mēģināja izveidot ligatūru latīņu vārdam ad, kas nozīmē pie, uz, vai pret. Tika nolemts, ka, lai arī tas ir īss vārds, tas tiek lietots pietiekami bieži, lai to saīsinātu vēl vairāk. Rezultātā burts d tika vilkts garāks, veidojot loku uz kreiso pusi it kā apkārt uzvelkot burtu a. Tika ietaupīta gan vieta, gan lieki tintes triepieni.

Citi lingvisi apgalvo, ka @ simbolam attīstība ir sākusies krietni vien agrāk. @ esot izmantots tikai sākot no 18. gs. kā apzīmējums tirdzniecībā norādot cenu par vienu vienību, piemēram, 2 vistas @ 10 pensi. Lai gan šie minējumi ir diezgan atšķirīgi, kāds vēstures un zinātnes profesors 2000. gadā (La Sapienza University) atklāja dažus oriģinālus sākotnējos 14. gs. dokumentus, kuros skaidri bija izmantota @ marķējuma zīme, lai norādītu svaru, vai tilpumu amforām kurās tika pārvadāts vīns un graudaugi. Saskaņā ar zinātnieka teikto, mūsdienu izpratnē tas arī ir saglabājies kā apzīmējums cenai par vienu vienību angliski runājošajās valstīs. Citos avotos minēts, ka pirmais dokuments, kurā skaidri minēts @ simbols bijusi kāda vēstule, kas rakstīta 1536. gada 4. maijā. To rakstījis kāds tirgotājs un sūtījis no Seviļas uz Romu. Vēstulē minēta trīs kuģu ierašanās Spānijā, kuri atveduši dārgumus no Latīņamerikas. Tajā esot bijis minēts par atvesto vīnu un tilpums apzīmēts ar @ simbolu. 16. gs. ‘spāņu pasaulē’ @ zīme arī norādīja svaru un tilpumu, kas bija līdzvērtīgs līdz 11.3 kg, vai 22.7 litriem.

Par spīti šīm versijām Karla Faulmana (Carl Faulmann 1880) grāmatā, kurā atrodamas dažādas vēstules no viduslaikeim ir atrastas arī dažādas ligatūras, saīsinājumi un abreviatūras, kādas lietoja tajā laikā un @ zīme nekur netika atrasta. Tikai 9. gadsimta sākumā tika saskatīta neliela @ līdzība ar lielo burtu G. Kā arī kāds rokrakstu pētnieks un pazinējs no Freiburgas Universitātes Vācijā (Freiburg University) esot sācis skaļi smieties izdzirdot šos minējumus un apgalvo, ka latīņu rakstā at nevar attēlot kā @, apgalvojot, ka visticamāk @ esamības parādīšanās līdz viduslaikiem visticamāk nav bijusi.
Elektroniskajā pasaulē par @ simbola parādīšanās sākumu varētu uzskatīt laiku, kad tika nosūtīts pirmais e-pasts. Tas notika 1972. gadā, kad Rejs Tomlinsons (Raymond Tomlinson) nosūtīja pirmo elektronisko ziņojumu no viena datora uz otru, izmantojot @ simbolu, lai norādītu saņēmēja atrašanās vietu, nošķirot lietotāja nosaukumu no datora nosaukuma.

@ kā standarta simbols uz rakstāmmašīnām parādījās 1880. gados, savukārt standarta QWERTY klavietūrā tas parādījās 1940. gados.

@ nosaukums
Daudzās valstīs @ neko nenozīmēja, līdz brīdim kamēr parādījās elektroniskais pasts. Jo īpaši, valstīs kurās tiek lietots cits alfabēts, piemēram, Ķīnā, Japānā, Arābu valstīs un Krievijā. Ņemot vērā plašo daudzveidību, @ dažādās valstīs tiek saukts visai atšķirīgi.
@ simbols tiek sasaistīts arī ar dažādam interesantām metaforām, piemēram, dzīvnieku nosaukumiem, dzīvnieku ķermeņa daļu nosaukumiem un pat ēdienu nosaukumiem. Citi iedvesmojušies no @ formas, citi nosaukuma izdomāšanai piegājuši daudz radošāk. Tātad @ tiek dēvēts par: gliemezi, tārpu, sunīti, kaķīti, zirgu, ziloņa snuķi, mērkaķa asti, kaķa pēdu, cūkas asti, mazo peli, mazo pīli, ausi, gredzenūbeli, strūdeli, kanēļa nūjiņu, griezto alfu, komerciālo a un pat trako a. Tomēr kādu vienu oficiālu nosaukumu šim simbolam man īsti neizdevās atrast.

Interesanti, ka, piemēram Ķīnā, kur iedzīvotāju skaita dēļ ir visai neiespējami izdomāt bērnam vārdu, lai tas kopā ar uzvārdu būtu unikāls, kāds pāris deva savam mazulim vārdu @. Tas tika pamatots ar to, ka šis simbols tiek izmantots visā pasaulē rakstot e-pastus un tulkojot to mandarīnu valodā, tas izklausoties pēc ‘mīlu viņu’.

@ modernais pielietojums
Kā jau iepriekš minēts viens, no populārākajiem modernajiem @ pielietojumiem ir e-pasta adresēs, ko sīkāk vairs neaprakstīšu.

Vēl ļoti populārs @ mūsdienu pielietojums ir dažādu sociālo tīklu vidē kā, piemēram, Twitter, vai YouTube. Twitterī @ simbols tiek lietots, lai tieši pieminētu kādu konkrētu lietotājvārdu, Šis lietotājvārds ar @ jau iekļauj arī saiti uz pašu lietotāju Twitter profilā. Otrs veids, kā @ simbols tiek pielietots Twitter mikroblogā ir atbildot kādam lietotājam, šādā gadījumā atbilde uz kādu noteiktu ierakstu sākas ar @lietotājvārds (tas automātiski iekļauj lietotājvārdu, kuram atbildi). Līdzīgi @ tiek pielietots arī YouTube, lai pieminētu tajā tā lietotājus.

Tā pat arī dažādās programēšanas valodās tiek pielietos @ simbols, tomēr šajā jomā sīkāk neiedziļināšos.

Ceru, ka kāds no Jums uzzināja ko jaunu un interesantu!

Citi raksti

Komentāri

Šis raksts tika izveidots 10, 09, 2011 pulkst. 12:20 am ievietots Interesanti, Izklaide, Valoda. You can leave a response, or trackback from your own site.